Vlastnosti:
Má minimálne anabolické účinky. Má silné tuk spaľujúce vlastnosti. Dokáže zvýšiť metabolizmus (približne o 10%), telesnú teplotu približne o polovicu stupňa nahor a tiež mierne zvyšuje svalovú silu (aj keď môže ísť len o mýtus). Vedľajšie účinky pri užívaní tohto lieku sú predovšetkým búšenie srdca, triaška rúk, nadmerné potenie, nespavosť, pri extrémnych dávkach bolesti hlavy, prípadne aj nevoľnosť. Tieto prejavy ustupujú po vysadení. Je mierne hepatoxický, samozrejme zvyšujúcou sa dávkou sa zvyšuje aj jeho toxicita. Pri užívaní tejto látky sa odporúča piť dostatok tekutín a posledná denná dávka by mala byť v 15-16-tej hodine (kvôli spánku)
Ako je už určite známe, má termogénne schopnosti, preto počas jeho užívania je cítiť návaly tepla, kdže zvyšuje telesnú teplotu a výraznejšie potenie. Zlepšuje uvoľňovanie glykogénu do krvného riečišťa a tým podporuje nárast energie, ktorá zvykne byť dosť citeľná pri tréningu, pretože sa zrýchľuje využitie tukov a bielkovín v tele. To má za následok aj spaľovanie tukov.Zvyšuje aeróbnu kapacitu, a to tým, že zvyšuje kyslíkovú dopravu cez zvýšený krvný tlak. Pri dlhodobom užívaní clenbuterol stráca účinnosť, dá sa to sledovať aj tým, že ak Vám klesá teplota tela, teda pri užívaní clenbuterolu už nebudete cítiť vôbec žiadne návaly tepla a potenie, znamená to, že účinok už pomaly upadá. Nepomáha už ani zvyšovanie dávok, ani predlžovanie cyklu, je nutné cyklus na určitú dobu prerušiť a potom začať znovu. Vytvára synergetický efekt s T3 v rámci spaľovania tukov, často krát sa využíva aj počas kúry, najmä s AAS, ktoré sú vhodné na naberanie kvalitnej hmoty. Výskumi poukazujú aj na to, že dlhodobé a časté užívanie clenbuterolu spôsobuje zväčšovanie srdca.
Je clenbuterol anabolický?
-spočiatku bol potenciál clenbuterolu veľmi veľký v rámci budovania svalových prírastkov u zvierat, pretože má schopnosť stimulovať protosyntézu. Ale to čo preukázala testy na zvieratách, neplatito u ľudí, pretože by sa clenbuterol musel užívať vo veľmi vysokých dávkach, ktoré sú už ale na hranici so smrťou. Výsledkom bolo zistenie, že má veľmi nízky potenciál, pre budovanie svalov u ľudí.
Je clenbuterol hormonálny liek?
-činnosť clenbuterolu veľmi úzko súvisí s katecholamínmi (andrenalín a noradrenalín). Ale clenbuterol pôsobí prevažne na beta adrenergné receptory a nie na adregergné receptory alfa. Andrenalín a noradrenalín pôsobia na oba tieto typy adrenergných receptorov (alfa aj beta). Teda clenbuterol zaradzujeme medzi syntetické hormóny, jeho výhodou ale je, že neznižuje tvorbu vlastného testosterónu, a bohužiaľ nemá takmer žiadna anabolické a androgénne pôsobenie.
Je clenbuterol najlepší beta-agonista (B-A)?
-Existujú aj lepšie a efektívnejšie alternatívy, ako je clenbuterol, ale pomer ceny k pôsobeniu tejto látky ja veľmi priaznivý, preto aj ked nie je najlepším B-A, je asi najviac využívaným.
Môže clenbuterol vyvolať vznik gynekomastie?
-Bohužiaľ odpoveď znie.... áno !!!! Určite si prekvapný z toho čo čítaš. Clenbuterol môže podporiť vznik gynekomastie, alebo zväčšiť už existujúcu gynekomastiu. Takže poďme k vysvetleniu. Kedže clenbuterol patrí do skupiny Beta agonistov, o týchto látkach je známe, že môžu urýchliť aromatizáciu testosterónu. Preto je potrebné pri užívaní clenbuterolu prijať potrebné opatrenia proti vzniku gynekomastie u citlivých jedincoch.
Je Clenbuterol antikatabolický?
-ak clenbuterol je minimálne anabolický, má aspon antikatabolické pôsobenie? Bolo preukázané, že pri nízkokalorických dietach clenbuterol vykazoval antikatabolické účinky. Prečo? Telo používa tuky z tukového tkaniva ako energiu, aby zabránili kalorickému deficitu. Ibaže ľudia počas roku jedia dostatok sacharidov a preto telo čerpá energiu nie z tukov, ale z prijatých sacharidov. Taktiež to platí pre bielkoviny, čo znamená, že telo používa aj bielkoviny ako zdroj energie. A tým sa nedostane dostatočná výživa do svalov, a takto človek stráca svaly a tuky ostávajú. A toto je miesto, kedy nastupuje na scénu clenbuterol. Pomáha telu využívať vlastný tuk ako zdroj energie namiesto bielkovín. Bohužial ale jeho využitie sa naozaj preukáže iba v diete, pretože mimo diety jeho antikatabolické účinky sa v podstate ani neprejavia, môže sa prejaviť práve opak.
Je clenbuterol katabolický?
-možno bude smiešne uvažovať o katabolických učinkoch clenbuterolu, kedže som teraz písal o jeho antikatabolických účinkoch. Ak si ale pozorne čítal, na konci som spomenul, že sa môže prejaviť práve opak. V nízkych dávkach sa jeho katabolický účinok neprejaví. Štúdie ale preukázali, že pri dávkach 15-20 tab je katabolický. Teda áno, clenbuterol môže byť aj katabolický, pretože pri vysokej dávke spôsobuje zníženie kreatinkinázy, čo znamená, že clenbuterol nepriaznivo pôsobí na svaly a tým nepriaznivo pôsobí aj na tréningové nasadenie.
Môže clenbuterol vzýšiť tréningový výkon?
-Závisí to od výšky dávok, clenbuterol môže zvýšiť výkon pri nízkych dávkach, alebo znížiť výkon pri vysokých dávkach (to som už spomínal pri vyššie položenej otázke)
Kedy je lepšie užívať clenbuterol?
-myslím že odpovede na vyššie položené otázky odpovedajú aj na túto poslednú otázku. Najlepšie je užívať clenbuterol v diete, pre plné využitie jeho účinkov. Samozrejme sa užíva clenbuterol aj v kúre, alebo po kúre, teda v PCT. V PCT by som ho ale nahradil lepšou alternatívou a tou je Salbutamol, kvoli jeho niekoľkým výhodam. Kedže narozdiel od clenbuterolu skutočne predĺžuje anabolický efekt, upravuje pomer dobrého a zlého cholesterolu a tiež dokáže do istej miery spaľovať tuk.
Dávkovanie:
Dávkuje sa od 60 do 120 mcg za deň. Zvykne sa užívať v dvoch až troch denných dávkach s časovým odstupom cca 3 hodiny. Existujú rôzne spôsoby dávkovania. Buď sa užíva vkuse po dobu 3-4 týždňov v postupne sa zvyšujúcich dávkach, teda pyramída smerom nahor, kedy sa užívateľ dostane na určitú prijateľnú dávku a tou potom konštantne dokončí cyklus. Alebo ďalší systém je 2 dni „on“ a 2 dni „off“ opäť po dobu 3-4 týždňov (táto voľba pravdepodobne nie je ale úplne ideálna). Neužíva sa dlhšie ako 4 týždne, pretože potom stráca svoje účinky.