Terapeutické využitie:
Stanozolol sa u ľudí používa na liečbu anémie(nízky počet červených krviniek), dedičného angioedému (opuchy) a tiež pri kontrole liečby prsníkov už žien. U zvierat sa používa na rast svalov, produkciu červených krviniek, zvýšenie hustoty kostného tkaniva, taktiež na stimuláciu chuti do jedla u oslabených zvieratách po operáciách.
Popis:
Je jeden z najčastejšie užívaných steroidov. Stanozolol je dobre známy pod obchodným názvom Winstrol. Je to 17-alkylované steroid II. (Non-receptorového) typu dostupný prevažne v orálnej, ale tiež veterinárne injekčnej forme (Winstrol V v USA a Winstrol Depot v Európe). V lekárskej praxi sa užíva proti angioedému (alergickému ekzému). Prvé správy o ňom pochádzajú z roku 1959 a čoskoro sa mu dostalo širokého rozšírenia v športe iv lekárstve.
-jeho terapeutická dávka je len 5-10mg !!!
-je DHT derivátom
-nearomatizuje, dokonca má mierne antiestrogénne pôsobonie
-pomerne silno zvyšuje protosyntézu
-existuje v orálnej a injekčnej forme
(krátky ester je rozpustný vo vode, dlhý ester je rozpustný v oleji)
-jeho androgénne účinky sú 3 krát väčšie ako u TST, bohužiaľ ale anabolické účinky dosahujú maximálne 1/3 efekt z účinkov TST
-silne zaťažuje pečeň, patrí medzi najtoxickejšie orálne AAS
-stanozol prijímaný orálnou formou sa vstrebáva najprv v zažívacom trakte a neskôr prechádza do pečene, preto je predpoklad, že do krvného obehu sa dostane omnoho menej účinej látky, ako pri injekčnej forme. Štúdie dokazujú, že orálne podávaný stanozol je metabolizovaný v tele dva krát, kdež to injekčne podávaný, iba raz, preto účinky injekčného Winstrolu sú omnoho vyššie, hlavne z hľadiska zvyšovania prottosyntézy.
-ďalšou zaujímavosťou je, že orálne podávany stanozol už pri dávke 0,3mg/kg hmotnosti znižuje SHBG o 50%. Čo samozrejme posilný anabolický efekt kúry. Ale podstatné je, že injekčne podávaný stanozol znižuje SHBG pri rovnakej dávke iba o 11%.
- veľká časť voľného TST sa viaže na SHBG a tým sa znížuje anabolické pôsobenie TST, vďaka stanozolu môžte znížiť SHBG a tým zabezpečiť lepšiu účinnosť TST. Preto sa odporúča po cca 5 týždňoch kúry užívať stanozol v kúre, pretože to zvýši anablický efekt.
-je taktiež preukázané, že injekčne užívanie stanozolu po jeho vysadení spôsobuje oveľa väčšie akné ako orálna forma stanozolu.
-už len terapeutická dávka 6 mg dokáže rozhádzať lipidový profil (cca 30%). Teda zvýšiť zlý a znížiť dobrý cholesterol. Preto pri užívaní stanozololu je vhodné užívať výživové doplnky priaznivo uvplyvňujúce cholesterol.
-často sa ľudia pýtajú, či sa môže injekčný stanozol piť, odpoveď znie, ÁNO, môže sa pyť, budeme mať z neho ale rovnaký efekt, ako keby ste užívali tabletový stanozol, čo sa finančne určite neoplatí.
Anabolické účinky:
-Vcelku možno povedať, že stanozolol je akousi béčkový náhradou oxandrolonu. Vyvoláva síce neveľké, ale solídne a pomerne trvalé prírastky svaloviny sprovázené veľkým prírastkom sily. Medzi športovci stanozolol užívajú predovšetkým siloví atléti, skokani a šprintéri.
U kulturistov je to obľúbená droga pre rysovanie s methenolonem, boldenonu či trenbolone. V spojení s testosterónom môže byť veľmi efektívne na silu aj objemy. V porovnaní s ostatnými steroidmi vykazuje veľmi dobrý protikatabolický efekt (inhibícia účinkov kortizolu). Pri terapii s pacientmi postihnutými AIDS dochádzalo k výrazným prírastkom váhy už pri dávkach 6-12 mg orálneho Winstrolu denne.
Vedľajšie účinky:
-Chemicky je stanozolol derivátom DHT (dihydrotestosterónu), resp. oxymetholonu. Udáva sa, že má relatívne nízke androgénne účinky, avšak v skutočnosti je oveľa viac androgénnej ako napr oxandrolon. Vzhľadom k svojej štruktúre nie je schopný aromatizácie. Dokonca sa tvrdí, že blokuje tvorbu estrogénov pôsobením iných steroidov, s ktorými je kombinovaný. Sú tiež udávané jeho účinky antiprogestagenické, tj blokácia tvorby progesterónu, čo je prínosné napr pri kombináciách s nandrolonu. Známy je však negatívny efekt stanozololu na pomer HDL / LDL cholesterolu. Dokonca aj veľmi nízka dávka 6 mg / deň bola po 6 týždňoch schopná znížiť HDL o 33% a zvýšiť LDL o 29%. Štúdie nepreukázali negatívny účinok stanozololu na pečeň v terapeutických dávkach. Dokonca ani po 27 týždňoch užívania stanozololu v dávke 12 mg / deň nebolo možné detekovať žiadne signifikantné zmeny v hodnotách pečeňových enzýmov. Medzi kulturistami je ale stanozolol v tomto smere považovaný za stredne toxický. Niektorí používatelia udávajú problémy s pečeňovými testami pri dávkach okolo 50 mg denne. Stanozolol je napriek bežne rozšíreným predstavám pomerne výrazne Supresívne steroid; iba 10 mg / deň znížilo po 14 dňoch endogénny testosterón u zdravých mladých mužov v priemere o 55%.
Spomenúť možno tiež nezriedkavé anekdotické správy o rapídnej strate vlasov na začiatku kúry so stanozolom. Medzi radom zahraničných užívateľov má dokonca stanozol v tomto smere povesť najhoršieho steroidu. Popisované prejavy však ďaleko skôr ako androgénne alopéciu pripomínajú telogénna effluvium (náhlu, celoplošnú stratu vlasov spôsobenú stresovými vplyvmi, ktorá je zvyčajne po niekoľkých mesiacoch reverzibilné, tj vratná). Možno teda vysloviť domnienku, že príčinou v tomto prípade nie je androgenicita stanozololu, ako skôr hormonálne šok, prípadne kombinácia s konskými dávkami iných potentných steroidov (najmä testosterónu). V tejto súvislosti je vhodné upozorniť na výnimočnú schopnosť stanozololu znižovať krvný koncentráciu SHBG (sex hormone-binding globulín), čo vedie k rastu hladín voľného testosterónu aj iných steroidných hormónov v tele a teda aj k zvýšeniu anabolického efektu - samozrejme aj so všetkými negatívnymi dôsledkami.
Dávkovanie:
-Zvyčajné dávky sú 30-50 mg denne orálne alebo 100-300 mg týždenne injekčne každý druhý deň. Sú známe prípady športovcov, ktorí brali 100 mg / deň a zmieňujú sa o významného účinku týchto dávok na objem svalovej hmoty. Toto dávkovanie však zo zdravotného hľadiska nemožno odporúčať.
Veterinárna injekčná forma stanozololu je považovaná za účinnejší ako orálne, ale jedná sa o vodný roztok, ktorého aplikácia je veľmi bolestivá. Rad atlétov teda injekčnej stanozolol radšej pije (pred užitím pretrepať, pretože biela mliečna vrstva stanozololu je usadená na dne!). Orálnom užívaním injekčná verzia sa pritom efektívnosť nemení, pretože injekčná stanozolol je rovnako ako tablety 17-alkylované. Ženy užívajú stanozolol pomerne často, avšak napriek tomu sa u nich môžu objaviť virilizačné efekty aj pri nízkom dávkovaní (4-8 mg denne v tabletkách).
Z dôvodu menšej úrovne hepatotoxicity ako napr u Dianabolu je možné stanozolol užívať až cca 8 týždňov. Vzhľadom k dramatickému rozhodenie hodnôt krvných lipidov však nie je stanozolol rozhodne vhodný k častému a / alebo dlhodobé užívanie. Pri vyšších dávkach (50 mg) je nepochybne lepšie skrátiť cyklus na 6 týždňov.
Metabolity stanozololu je v súčasnosti možné detekovať až 5 mesiacov od posledného použitia.