Terapeutické využitie:
Bol vyvinutý v roku 1960. Využíva sa na liečenie osteoporózy a anémie , rovnako aj na stimulovanie svalového rastu pri podvýživených pacientoch.
Popis:
Má nezvykle silné androgénne účinky. Dokáže zabezpečiť vo veľmi krátkom čase obrovský nárast sily aj hmoty. Vzhľadom nato, že má výraznú schopnosť zadržiavať vodu v organizme, svalové prírastky predstavujú zväčša hrubú masu, s typickým opuchnutým vzhľadom svalstva. Využíva sa najmä v objemovom období, kde pôsobí ako rastový akcelerátor, vraj so silným pumpovým efektom a skvele udržiava silovú úroveň na vysokom stupni takmer počas celého tréningu. Okrem toho má aj výrazné regeneračné účinky. Mnoho športovcov ho tiež používa na ochranu kĺbov pri vysokom zaťažení.
Vedľajšie účinky:
Patrí do skupiny anabolicko-androgénnych steroidov s najviac škodlivými účinkami. Mnohí túto látku dávajú do priameho súvisu so vznikom rakoviny pečene. Môže zapríčiniť poruchy pečene, ktoré sa na začiatku prejavujú zvýšenými hodnotami, avšak neskôr pri dlhodobom užívaní to vedie k poškodeniu pečene. Veľmi rýchlo konvertuje na estrogény, ktoré sa významnou mierou podieľajú na vzniku dobre známej gynekomastie. Vysoká retencia vody a soli zvyšuje krvný tlak. Oxymetholone vplýva na výrazné zníženie produkcie vlastného testosterónu. Zvyšuje počet červených krviniek. Časť účinnej látky sa mení na dihydrotestosteron (DHT), môže preto u jedincov, ktorí majú predpoklad k tomu, vyskytovať silné akné a vypadávanie vlasov. Ďalšie vedľajšie účinky môžu byť bolesti hlavy, nevoľnosť, bolesti žalúdka, zvracanie, nespavosť a hnačky. Pri užívaní oxymetholonu často krát vzniká paradoxná situácia, kedy kulturista naberá na hmotnosti a sile, ale necíti sa obzvlášť dobre. Mohutne ovplyvňuje premenu sacharidov na glykogén. Pri nedostatočnom príjme sacharidov môže navodiť stav hypoglykémie. Väčšia miera agresivity sa pripisuje zvýšenej hladine androgénov a ešte stúpa, pri súčasnej aplikácií veľkých dávok testosterónu. Dochádza k výkyvom hodnôt medzi HDL a LDL cholesterolom. Prírastky z danej látky po vysadení sa zvyknú zväčša pomerne rýchlo stratiť.
Prvé štúdie, ktorá skúmala pečeňovú toxicitu oxymetholonu u pacientov trpiacich AIDS, zistila negatívny efekt v dávkovaní 40 a 80 mg, avšak nie v dávkach 20 mg denne. (Zisťovanie pečeňovej toxicity steroidov je však doteraz všeobecne problematické, pretože sa dedukuje na základe reakcií steroidu s určitými druhmi enzýmov a ich následné koncentrácie.) W. Llewellyn cituje vo svojej knihe Anabolics 2006 ďalšiu zaujímavú štúdiu, ktorá opisuje vedľajšie účinky oxymetholonu na skupinu starších mužov (65-80 rokov), ktorí po dobu 12 týždňov užívali 50 alebo 100 mg oxymetholonu denne. Ukázalo sa, že oxymetholon u oboch skupín značne znížil hladiny HDL cholesterolu, ovšem zaťaženie pečene (meranie aktivitou pečeňových enzýmov AST a ALT) sa prejavilo napodiv len v skupine užívajúcej 100 mg / deň, a ani v tomto prípade nebolo nijako dramatické.
Spôsob užívania:
Je to jeden z mála anabolicko-androgénnych steroidov, ktorých zneužívaná dávka je výrazne nižšia, ako tzv. dávka terapeutická, využívaná bežne v liečebnom procese. Na príbalovom letáku sa zväčša udáva terapeutické dávkovanie 1-5 mg na kilogram hmotnosti. Z dostupných informácií vyplýva, že športovci vzhľadom na vysokú toxicitu prostriedku za optimálnu považujú dávku 50-100 mg na deň. Jeho Half-life (biologický polčas rozpadu) je 8-9 hodín. Samozrejmosťou je iba krátkodobé zneužívanie tohto prostriedku (maximálne 3-5 týždnov) aj preto, lebo receptory na tento prostriedok reagujú len krátkodobo. Pretože však oxymetholon spôsobuje výrazné zníženie hladiny prirodzených androgénov, po vysadení sa prevažná väčšina prírastkov stratí. Kvalitné PCT je preto nevyhnutnosťou.
Športovci užívajú oxymetholon predovšetkým ako "štartovaciu" drogu na začiatku injekčných cyklov, ktorých účinok je pomalý (napr. s testosterónom, nandrolon, methenolonem, boldenonu). Samostatné užívanie oxymetholonu nemá zmysel, pretože výsledky sú ťažko udržateľné.