Začíname sypať

1. Prečo sypať, čo je reálne na začiatku očakávať?

Prečo "sypať"? Na túto otázku Vám nedám odpoveď a každý si ju musí zodpovedať sám. A moralizovanie necháme na druhých, "kompetentných" (-:
"Sypanie" znamená dopovanie, užívanie anabolických steroidov alebo podobných látok za účelom vybudovania alebo skvalitnenia svalovej hmoty (táto informácia len pre tých, ktorí sa s týmto termínom ešte nestretli).
Niekto sype len preto, aby výsledky prišli rýchlejšie (väčšina). Je to najmä prípad rekreačných kondičných kulturistov. Chcú dosiahnuť veľký prírastok svalov za čo najkratšiu dobu. Sypanie vo vyššej kulturistike už akési opodstatnenie má, pretože schopnosť naberať svalovú hmotu klesá s ďalších získaným kilogramom! Ak má napr. borec už 20kg svalovej hmoty navyše, čistým spôsobom pôjde veľmi ťažko ďalej (aj keď to možné je). 
Vo vrcholovej kulturistike je to o inom, pretože tam to bez dopingu to nejde a je to riadne tvrdé... 
Prírastok v prvej kúre je závislý od rôznych aktorov, neočakávajte ale zázrak a radšej nečakajte nič. Je lepšie byť prekvapený ako sklamaný. Reálne je očakávať (ak robíte všetko správne) prírastok asi 5 až 8 kg, po kúre by ste mali aspoň 2/3 udržať. Ak priberáte ľahko aj bez steroidov, môžete pribrať aj viac kg, povedzme 10-15 kg, ale ako hovorím, radšej neočakávajte zázrak, aby ste neboli sklamaní.
Uvedené informácie, ktoré tu predkladám neberte prosím definitívne, pretože "sypanie" je oblasť, ktorá nie je skúmaná na úrovni, tak ako sa testujú napr. lieky. Berte to ako zhrnutie viacerých názorov, akýsi výťah, ktorý obsahuje to čo si myslím, že je podstatné pre naplánovanie prvej kúry. A myslím, že po začiatkoch budete informácie vyhľadávať sami a nebudete potrebovať stručné a zjednodušené informácie ako tu predkladám. Budete už toho vedieť viac.
 
2. Aké látky zvoliť do prvej kúry?
 
Pravdepodobne už niektoré látky poznáte, preto nebudem rozpitvávať všetky možné alternatívy, ale spomeniem iba najbežnejšie a najdostupnejšie látky v našich končinách. Keďže o samotných steroidoch bolo už napísaného veľa, nebudem ich podrobne rozoberať, ale zameriame sa na praktické informácie.
A koniec koncov musíte si uvedomiť, že aj tak je najpodstatnejšia "vec" veľkosť dávok, pretože skoro každá látka je účinná v určitom (veľkom) množstve. 
Každý steroid funguje "dvojmo", to znamená, že nepôsobí iba anabolicky (rast svalstva), ale aj androgénne (androgénny účinok - zvýraznenie mužských pohlavných znakov, čiže aj svalstva). Ale oba princípy účinku fungujú na rast svalstva, takže v praxi to znamená, že steroid ktorý má silnú anabolickú ale aj androgénnu zložku, spôsobuje najväčší nárast svalstva. Androgénna zložka steroidov ale nie je vždy žiadaná (pre ženy určite nie, ale vadí aj mužom). Zabezpečí síce väčší nárast hmoty, ale je sprevádzaná aj prírastkom vody a tuku, čiže svaly nevypadajú pekne, ale su väčšie (-:
Ihly alebo tabletky? Najlepšie je ich kombinovať. Kúra iba s jedným typom steroidu nie je až tak účinná a navyše môže byť nebezpečnejšia. Výlučne "ihlová" kúra je bežnejší postup, ale v prípade látok s dlhou účinnosťou nezabezpečíte presné dávkovanie, teda aktuálne množstvo aktívnej látky v tele.
 
 
• Testosterón
Je to základ a to netvrdím len ja. Má silný anabolický aj androgénny účinok. Používa sa v rôznych formách, ktoré sa líšia dĺžkou účinku. Dĺžka účinku znamená, koľko dní je daná látka aktívna v tele, ale neudáva množstvo, ktoré sa denne uvoľňuje do krvného obehu. Jedna podstatná informácia - jednotlivé druhy sa od seba veľmi neodlišujú, po lopate povedané - je jedno či budete brať 500mg enanthatu (pomalého) alebo propionatu (rýchlo účinkujúceho), stále je to 500mg testosterónu, rozdielna je len rýchlosť a dlhodobosť účinkovania.
Testosterón s "dlhým" účinkom - cypionat , enanthat je vhodný do objemovky, pretože "naťahuje" vodu do svalov a tuku. Testosterón s "rýchlim" učinkom - propionat, účinkuje rýchlo, lepšie sa dávkuje, je menej obľúbený, pretože je nutná častá aplikácia. Existujú aj rôzne "mixy", kedy sa zmieša viac druhov testosterónov - u nás obľúbený Sustanon® 250 alebo Omnadren® 250 (v sučastnosti majú ÚPLNE rovnaké zloženie). Treba ale dávať pozor na pravosť, tu je zárukou IBA dobrý dealer (náš obchod Vám zaručuje kvalitu). "Fakes" su niekedy na nerozoznanie od originálu, čo sa týka omnadrenu. Bežná davka 250 - 1000 mg týždenne. Klasika - 500 - 750 mg týždenne. Vynikajúci ako základ kúry. 
 
• Nandrolon decaonat
Jeden z prvých steroidov, ale stále aktuálny a výborný, anabolicky silný (ale ani zďaleka nie ako testosterón), ale androgénne slabší. Je to bezpečný steroid, ktorý vám navyše chráni kĺby a údajne aj podporuje imunitu. Vedľajšie účinky sú skoro nebadateľné pri rozumných dávkach - do cca 400 mg týždenne. Klasická dávka je 200 - 400 mg týždenne. Dobrý ako základ kúry, vynikajúci ako doplnok.
 
• Methandienon
Klasický lacný steroid, ale trochu dosť zastaralý ale napriek tomu najpoužívanejší steroid od zrodu kulturistiky. U nás známy hlavne ako Metandrostenolon® alebo vynikajúci thajský Anabol . Učinný anabolicky aj androgénne, ale nie moc bezpečný a "prijemný". Veľmi dobrý ako základ v kúre aj ako doplnok. Ale keď máte penazí nazvyš, zvoľte inú látku. Dávkovanie 10 - 75 mg denne (1 tabletka 5 mg). Pozor na fake.
 
• Stanozolol
Fajnovučký steroid, silne anabolicky, androgénne slabší. Spôsobuje skvalitnenie svalstva, preto sa používa hlavne v kúre, keď nárast tuku a zavodnenie neprichádzajú do úvahy. Je relatívne bezpečný, ale drahý. Bežná dávka cca 20 - 50 mg v tabletovej forme denne a 50-100 mg v injekčnej forme denne alebo obdeň.
 
• Oxymetholon
To nie je ani steroid, to je taká malá brutalitka. Jedna tabletka denne postačuje, čo svedčí o sile steroidu (ved aby nie, ked obsahuje 50mg látky). Veľmi nebezpečný, veľmi učinný anabolicky, ešte viac učinný androgénne a veľmi nedostupný. Toto sa vas (prvosypačov) prosim netýka (...a pokial hej, tak sa iba pousmievate, pretože viete o čom je reč).
 
• Methenolon
Podobný ľahký steroid ako nandrolon, malá účinnosť, ale vysoká bezpečnosť. Perfektná voľba do každej kúry, ak peniaze nehrajú rolu.... Dávkovanie do 800mg týždenne (injekčna forma), klasicky kôli cene iba 200 - 300 mg týždenne.
 
• Rastový hormón
((-: Úplne "ideálny" do prvej kúry. Bez toho ani nezačínajte. Dávkovanie aspoň 20 IU denne. Vedľajšie účinky žiadne, dostupnosť dobrá, aj v lekárni bez predpisu...
Noo, radšej na to zabudnite, na to je čas, keď budete už praví kulturisti.
 
Uviedol som základne látky, s ktorými bohato vystačíte aj v desiatich kúrach. Všetko o steroidoch nájdete tu.
 
 
3. Ako naplánovať cyklus, jeho dĺžku a priebeh?
 
Predpokladajme, že chcete riadne nabrať, čiže pôjdete objemový cyklus. Naberiete síce aj dosť vody a tuku, ale je to aj tak najrýchlejšia cesta ako pribrať svalovú hmotu. Dĺžka cyklu je štandardne 8 až 12 týždňov, ale nájdu sa aj vyznávači superdlhých kúr (pol roka a viac) alebo krátkych kúr (okolo jedného mesiaca niekedy aj menej). Pre začiatok doporučujem 8 týždňov, je to zlatá stredná cesta. Tento čas znamená, že látka sa bude dodávať v každom týždni (8 týždňov - posledná dávka bude v 8 týždni). Ak ale použijeme látku s dlhšou dobou uvoľňovania, dĺžka cyklu bude vlastne dlhšia o čas, ktorý je táto látka aktívna v tele (napr. testosteron cypionat je aktívny v tele 12 dní od aplikácie, čiže 8 týždňový cyklus trvá vlastne dlhšiu dobu). Nie je to až tak podstatná vec, ale je dobré to mať na pamäti.
Podstata cyklovania dávok vychádza v podstate z mýtov a nie je založená na nejakých serióznych výskumoch. Poniektorí radi hľadajú vedu tam, kde nie je. Neexistuje nejaké zázračné cyklovanie, manipulácie s dávkami a ich množstvom ale sú určité základné veci ktorých sa treba držať. Ak vás niekto bude presviedčať, že keď budete užívať testosterón, decadurabolin a primobolan presne v tomto poradí po dobu troch týždňov bude to účinnejšie o 18% ako keby ste prvé dve látky zamenili, tak sa mýli a neverte mu. V sypaní nie je nič definitívne, neexistujú pravidla a v podstate borci skúšajú účinky sami na sebe. Nejaké to cyklovanie dávok ale použiť musíte, pretože nie je možné ukončovať kúru sekom, nemôžete len tak prerušiť dávky. Ak by sme použili úplne najprimitívnejšie cyklovanie, tak by to vyzeralo asi takto:
1 až 6 týždeň - 100% dávka
7 až 8 týždeň - 50% dávka
Je to znižovací cyklus, ktorý vychádza z faktu, že okamžité ukončenie dodávania látky do tela by znamenalo totálnu hormonálnu nerovnováhu, pokles testosteronu a prudký nárast kortizolu - požierača svalov. Ak sa teda dávka ku koncu zníži, môže nastať pomalé vyrovnávanie sa tela s týmto faktom a vlastný testosterón (aj iné podstatné hormóny) sa opäť začne produkovať.
Takýto cyklus je podľa môjho názoru jeden z najlepších. Samozrejme sa ale dávky musia znižovať postupne, doporučujem približne takto:
1 týždeň - 100% dávky
2 týždeň - 100% dávky
3 týždeň - 100% dávky
4 týždeň - 100% dávky
5 týždeň - 70% dávky
6 týždeň - 50% dávky
7 týždeň - 30% dávky
8 týždeň - 10% dávky
Na konci je aj tak nutné nasadiť látku na "nakopnutie" hormonálneho systému, bez toho by ste riskovali, že stratíte 50-100% zo získanej hmoty! Sú to látky pod skratkou PCT  Post cycle therapy (PO CYKLE LIEČBA).
 
Príklad PCT:
Tamoxifen + Clomid
Tamoxifen + Proviron
Clomid + Proviron
Tamoxifen + Clomid + Proviron
Tamoxifen + Clomid + HCG
Tamoxfen + Proviron + HCG
Clomid + Proviron + HCG
Tamoxiefn + Clomid + Proviron + HCG
Zaraďujú sa aj látky Clenbuterol a Salbutamol
 
Ďalší druh cyklu je pyramídový, resp. zvyšovací, začína sa s nižšími dávkami a zvyšuje sa, ku koncu sa ale opäť klesá s dávkami nadol.
Príklad:
1 týždeň - 50% dávky
2 týždeň - 80% dávky
3 týždeň - 100% dávky
4 týždeň - 100% dávky
5 týždeň - 100% dávky
6 týždeň - 70% dávky
7 týždeň - 50% dávky
8 týždeň - 20% dávky
 
Zástanci tohoto cyklu udávajú ako fakt, že zo začiatku "šlapú" aj nižšie dávky, takže načo zbytočne väčšie. Alebo považujú prvé 3-4 týždne len za nejaký rozbeh, kedy k podstatnému budovaniu hmoty nedochádza a telo zatiaľ iba "ťahá" vodu. Odporcovia tohoto systému poukazujú na to, že keď ste napr. chorí, tak rovno nasadíte najvyššiu dávku liekov, tak prečo to pri sypaní robiť inak? Osobne si myslím, že je zbytočne používať tento cyklus, ak sa ale pre tento princíp predsa len rozhodnete, skúste skrátiť prvotnú fázu na dva týždne, počas ktorých budete užívať 50-80% dávky.
 
Je úplne bežné, ak použijete do cyklu viac látok, napríklad testosterón (omnadren, sustanon, propionat, cypionat atd.) spolu s inou látkou (napríklad nandrolon, primobolan). Látok môže byť aj viac, bežné sú dve až štyri látky počas kúry (nerátam pomocné látky, na potlačenie vedľ. účinkov apod.) Pre objemový cyklus doporučujem kombináciu testosterónu a inej injekčnej látky (napr. nandrolon, primobolan), alebo aj orálnej látky (methandienon, oxymetholon, primobolan apod.). Výhoda kombinácie je podľa mnohých v synergistickom účinku viacerých látok, pretože rôzny druh steroidu môže rôznym spôsobom fungovať. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, musíte kombinovať aspoň dve látky, na začiatok doporučujem testosterón s nandrolonom alebo primobolanom, môžete ale skúsiť aj kombináciu testosteronu s methandienonom (klasická objemová kombinácia). Zložité cykly zvyknú obsahovať rôzne látky v rôznych týždňoch cyklu, napríklad androgénne látky na začiatku cyklu a "ľahšie" látky ako primobolan na konci. Nemusíte si s tým lámať hlavu, Ak ale chcete urobiť všetko pre to, aby ste po cykle nestratili veľa hmoty, je vhodné na záver zaradiť na dobu 2-3 týždňov primobolan, alebo stanozolol.
 
Príklad zložitejšieho cyklu s viacerými látkami:
1 týždeň - 50% dávky silno androgénnej látky (testosteron , oxymetholon ); 100% lahšej látky (nandrolon )
2 týždeň - 80% dávky silno androgénnej látky (testosteron, oxymetholon); 100% lahšej látky (nandrolon)
3 týždeň - 100% dávky silno androgénnej látky (testosteron, oxymetholon); 80% lahšej látky (nandrolon)
4 týždeň - 100% dávky silno androgénnej látky (testosteron, oxymetholon); 80% lahšej látky (nandrolon)
5 týždeň - 100% dávky silno androgénnej látky (testosteron, oxymetholon); 80% lahšej látky (nandrolon)
6 týždeň - 70% dávky silno androgénnej látky (testosteron, oxymetholon); 100% lahšej látky (nandrolon)
7 týždeň - 50% dávky silno androgénnej látky (testosteron, oxymetholon); 80% lahšej látky (nandrolon)
8 týždeň - 20% dávky silno androgénnej látky (testosteron, oxymetholon); 50% lahšej látky (nandrolon)
9 týždeň - 100% "uzatváracej" látky (primobolan)
10 týždeň - 70% "uzatváracej" látky (primobolan)
 
 
Pri zostavovaní zložitejšieho cyklu je dobré pamätať na to, že v konečnom dôsledku je aj tak podstatné, koľko látky máte denne užiť, zjednodušene povedané, aké je celkové množstvo látky v mg, keď sčítate všetky látky. Niekedy sa totiž zvykne udávať množstvo mg látok na deň, napr. "50mg denne pre začiatočníka" - a môžete to dosiahnuť viacerými spôsobmi, napr. len s jednou látkou (asi 500mg testosterónu týždenne alebo 50mg methandienononu denne - to je cca 50mg na deň, alebo kombináciou, čiže napr. 250mg test. týždenne 25mg methandienonu denne), alebo viacerými látkami. Koľko účinnej látky v tele akurát aktívnej zistíte zhruba takto: Testosteron cypionat - účinnosť 2-3 týždne, množstvo 250mg, takže 250mg/15dni (orientačne údaje) = 16mg denne. Pri tabletkách je to jednoduchšie, pretože tie majú krátku životnosť v tele (halflife - 3 až 15 hod., preto je napr. stanozolol podstatne viac).
Vhodná doba pre cyklus neexistuje, v chladnom období môžete schovať tuk, ktorý priberáte počas kúry, ale riskujete ochorenie a následne prerušenie kúry! Možno sa vám teraz vnucuje otázka, že čo robiť, keď počas kúry ochoriete. V zime je táto pravdepodobnosť dosť vysoká. Uspokojivú odpoveď vám nedám, pretože vás nechcem navádzať na hazardovanie so zdravím, záleží to len od vás. Môže sa stáť, že vás na začiatku kúry postihne chrípka, v tom prípade radím pár dni necvičiť a snažiť sa skutočne liečiť, pričom neprerušovať kúru. Po pár dňoch by to malo samo prejsť a kúra môže naplno pokračovať.

 

Príklad pre čistú svalovú hmotu alebo v diéte:

Týždeň Testosterone Propionate Winstrol® Depot(stanozolol) Proviron®-25 Clostilbegyt®
1 100mg/obdeň 50mg/obdeň    
2 100mg/obdeň 50mg/obdeň    
3 100mg/obdeň 50mg/obdeň    
4 100mg/obdeň 50mg/obdeň    
5 100mg/obdeň 50mg/obdeň    
6 100mg/obdeň 50mg/obdeň    
7 100mg/obdeň 50mg/obdeň 50mg/deň  
8 100mg/obdeň 50mg/obdeň 50mg/deň  
9 100mg/obdeň 50mg/obdeň 50mg/deň  
10 100mg/obdeň 50mg/obdeň 50mg/deň  
11 100mg/obdeň 50mg/obdeň 50mg/deň  
12     50mg/deň 150mg/deň
13       100mg/deň
14       50mg/deň

 

steroidy.eu - kvalita za dobrú cenu!